Vše co jste chtěli vědět o zubech, ale báli jste se zeptat ...
30.10.
2013 Standard
autor: MDDr. Adam Šíma, komentářů: 0
Chytré hlavy lidu se kdysi daly dohromady a vytvořily sociální stát, kde na zodpovědného člověka vládnoucí režim přenesl odpovědnost za ty nezodpovědné formou „solidárního“ zdravotního pojištění, které není nic jiného než daň, o jejíž „spravedlnosti“ lze vést dlouhé debaty na ostří nože. Důsledkem skutečného „komerčního“ pojištěná by ale byly hory mrtvol neošetřených nezodpovědných, kteří se – dámy prominou - prochlastali a prožrali k smrti, přičemž si pojištění neplatili. Která alternativa je pro vás, vážení čtenáři, přijatelnější? Koule u nohy, nebo eliminace prostřednictvím Darwinovy evoluční teorie v praxi?
15.8.
2013 Aby bílá bílou byla
autor: MDDr. Adam Šíma
Honba za mladistvým vzhledem je teroristický diktát dnešní doby. Také estetická stomatologie reprezentovaná v očích veřejnosti především bělením zubů hraje v tomto trendu svou epizodní roli. Kateřina Brožová na nás září z obrazovky americkým úsměvem, ovlivňuje slečny, ženy i ostřílené veteránky a ty pod tíhou domnělé žlutozubosti pojmou fixní ideu, že by s odstínem svých zubů měly něco udělat. I vypraví se k zubnímu lékaři s požadavkem „udělat všechno bílý“ a do telefonu hrdě hlásí „konzultaci bělení“.
2.8.
2013 Dnes ordinuje veterinář
autor: MDDr. Adam Šíma
Česká společnost je posedlá akademickými tituly. Když si stěžuje inženýrka Kropáčková, má to větší váhu, než když si stěžuje paní Kropáčková. Někteří jedinci oslovování titulem přímo vyžadují a jsou i tací, před kterými byste měli stát nejlépe v předklonu a servilně je oslovovat profesore inženýre kandidáte věd doktore honoris causa. Můžete být klidně sebevětší blbec, ale jste-li doktor blbec, vypadá to pro velkou část veřejnosti důvěryhodněji. Ve změti akademických titulů se objevil i titul MDDr., tedy Medicinae Dentalis Doctoris, čímž byla narušena hegemonie záplavy zubařů hrdě ryjících na mosazné destičky u zvonku do ordinace písmenka MUDr. Tato změna občas vyvolává mezi neznalou veřejností nefalšovanou paniku.
10.7.
2013 Bude to bolet?
autor: MDDr. Adam Šíma
V zubní ordinaci zaznívá mnoho otázek. Tedy pokud zrovna pacient nemá zubaře plné zuby (myšleno doslova). Žebříček nejčastějších dotazů tvoří „bude to bolet?“ a „to bude asi drahý, co?“.
25.6.
2013 Bez rentgenu ani vrt
autor: MDDr. Adam Šíma
Čas od času se v každé zubní praxi objeví pacient, který se z různých (a téměř vždy iracionálních) důvodů odmítá podrobit rentgenovému vyšetření. Nedávno mi jedna maminka kojící svého čtyřletého syna zakázala při akutním ošetření rentgenovat bolavý zub, protože bych jí prý „ozářil mlíko“. V duchu jsem politoval nebohé robátko a jal se vytrhnout zkažený zubní pahýl bez rentgenového snímku s tím, že se možná provrtám někam do Austrálie. Onehdá se zase jeden žlučovitý důchodce (shodou náhod?) opět při akutním ošetření vztekal, že „nemá zlomenou nohu, ale oteklou hubu“, takže rentgen nebude potřeba. Klidně jsem nevlídnému seniorovi vysvětlil, že kdyby měl bolavou nohu, rentgenoval bych nohu a nikoliv zub. Po následujícím pětiminutovém rozhovoru s tímto pánem na téma poplatky u lékaře, kdy nejčastějšími výrazy byly „zloděj“ a „nárok“ , mě ani nepřekvapilo, že na žádost „odložte si teplé svršky“ před zhotovením rentgenového snímku se pán v nestřežené chvíli svlékl až do trenek a s nestoudnou samozřejmostí coural po klinice. Proč tedy u zubaře vlastně rentgenujeme?
© Český úsměv 2012